Největší známé prvočíslo světa má 23 milionů míst

Velikost textu: AAA

11. 1. 2018

Americký počítačový expert Jonathan Pace prý po čtrnácti letech výzkumů objevil ve svém počítači největší dosud známé prvočíslo. To má neuvěřitelných třiadvacet milionů za sebou jdoucích cifer. Dosavadní držitel rekordu je kratší o téměř jeden milion míst. Nové prvočíslo dostalo zkratkovitý název M77232917.

Prvočísla jsou taková čísla, která jsou dělitelná krom jedničky pouze sama sebou a žádným jiným číslem (logicky) jemu předcházejícím. Matematičtí nadšenci po nich pátrají neustále, školní děti si většinou vystačí s čísly 1, 2, 3, 7, 11, 13, 17, 23 atd.

M77232917 bylo po kolektivní spolupráci několika matematiků potvrzeno v počítači Jonathana Paceho z Tennessee. Ten je od roku 1996 součástí projektu Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS). Projekt je pojmenován po francouzském mnichovi ze sedmnáctého století Marinu Mersenneovi, který se prvočísly zabýval.

M77232917 je šestnáctým prvočíslem objeveným v projektu GIMPS.

„Jsem velmi překvapený, že bylo objeveno tak rychle, očekávali jsme, že nám to zabere více času,“ uvedl profesor matematiky Chris Caldwell z University of Tennessee.

Jeho tým chce nalézt prvočíslo, které bude mít sto milionů míst a bude tedy minimálně čtyřikrát delší než to dosavadní.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související