Vědci objevili vegetariánství u žraloků

Velikost textu: AAA

15. 1. 2018

Na Zemi žijí sto milionů let a přírodovědci je znají už stovky roků. Kladivouni náležející mezi žraloky z třídy paryb však dosud byli „neobjevení“ jako vegetariáni. Vědci totiž ve všech učebnicích opakují, že jsou to přísní predátoři lovící výlučně živočišnou kořist. Ale to pravda není. Kalifornští vědci zjistili, že v čase nouze dokážou přežít na stravě výlučně rostlinné, ale i ve volné přírodě požírají řasy.

Vědci z University of California v Irvinu prokázali přítomnost velkého množství bentických (na dně rostoucích) řas v žaludcích kladivounů.

„V žaludcích mnoha mladých jedinců, kteří ještě nejsou úspěšnými lovci, jsme prokázali, že až šedesát procent obsahu žaludku je rostlinného původu,“ tvrdí doktorka Samantha Leighová z Kalifornie.

Její tým pak v pokusu krmil kladivouny stravou tvořenou z devadesáti procent řasami. Tito žraloci na ní bez problému přežívali tři týdny. Krevní analýza prokázala, že tyto paryby účinně tráví řasy a živiny z nich se vstřebávají do krve. Ve střevech byl aktivní enzym β-glukosidáza, který tráví celulózu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související