Prvními moderními obyvateli britských ostrovů byli modroocí černoši

Velikost textu: AAA

8. 2. 2018

Prvními obyvateli britských ostrovů po poslední době ledové byli modroocí černoši. Vyplývá to z analýzy DNA kosterních pozůstatků tzv. muže z Cheddaru. Ten měl tmavou pleť a modré oči a žil na území Velké Británie před deseti tisíci let. Jeho ostatky byly vyzvednuty archeology v roce 1903 v Cheddar Gorge v Goughově jeskyni.

Podle analýzy měl dotyčný velmi tmavou až černou pleť a černé kudrnaté vlasy. Jeho oči však byly pronikavě modré. Jeho geny přitom dodnes nese každý desátý Brit.

Z projektu také vyplývá, že světlé vlasy a pleť moderních Britů je poměrně nová věc. A nahrává to teorii, že tyto vlastnosti přišly do Skandinávie a posléze i Británie z oblasti dnešního Ruska.

„Není to jen barva kůže, která je zajímavá, je to samotná kombinace znaků, která mu dává podobu, již dnes nikde neuvidíte,“ uvedl profesor Ian Barnes z Přírodovědeckého muzea ve Spojeném království.

Ačkoli byl dobře živený, muž z Cheddaru zemřel poměrně mladý, bylo mu mezi dvaceti a třiceti roky. Jeho předci přišli do Británie na konci poslední doby ledové, aby ji znova osídlili. Nebyli prvními zástupci rodu Homo, kteří na území žili, ale prvními moderními lidmi tak, jak je známe dnes.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související