Elektronické cigarety zvyšují riziko zápalu plic

Velikost textu: AAA

12. 2. 2018

Vědci z Londýnské univerzity prokázali, že kouření elektronických cigaret na bázi páry zvyšuje riziko zápalu plic. To hrozí v zimních měsících více, ale pro osoby inhalující páru z elektronické cigarety je mnohem vyšší. A to jednoduše proto, že látky obsažené v aerosolu usnadňují přilnutí bakterií k buňkám dýchacích cest.

„Pneumokokové bakterie můžou žít v našich dýchacích cestách, aniž vyvolají onemocnění. Nicméně v některých případech můžou proniknout do výstelkových buněk dýchacích cest a způsobit pneumonii či septikémii,“ tvrdí profesor Jonathan Grigg z Fakulty Královny Marie Londýnské univerzity.

Výstelkové buňky dýchacích cest po styku s aerosolem z elektronické cigarety (bez nikotinu i s nikotinem) produkují třikrát více bílkoviny PAFR, což zdvojnásobí počet pneumokokových bakterií, které přilnou k těmto buňkám.

„Spolu tyto výsledky naznačují, že vdechování elektronické cigarety činí dýchací cesty mnohem zranitelnějšími vůči bakteriím, které se lepí na buňky vystýlající dýchací cesty. Pokud k tomu dojde ve chvíli, kdy je kuřák vystaven pneumokokovým bakteriím, tak to může zvýšit riziko infekce těmito bakteriemi a vyvolat zápal plic,“ dodává profesor Grigg.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související