Patnáctiletý cyklista zemřel na následky extrémního tréninku

Velikost textu: AAA

16. 2. 2018

Vrcholovým sportem k rychlé smrti. To by mohlo stát na náhrobku patnáctiletého Charlieho Craiga, který byl považován za naději britské cyklistiky a budoucího Bradleyho Wigginse. Jenže extrémně náročný trénink provázený velkými dávkami adrenalinu v jeho případě nevedl „pouze“ k trvalé invaliditě, ale stál ho život. Hormon vyvolal řadu infarktů, které poškodily srdce natolik, že mladík – naštěstí pro něj – zemřel ve spánku.

Tvrdí to kardiolog a koroner, kteří se případem náhlého úmrtí patnáctiletého cyklisty zabývali. Ten totiž jednoho dne odešel na lůžko spát, aniž on či rodiče měli jakékoli podezření, že ve spánku zemře. Srdce během noci přestalo bít, podle vyšetření pitvy kvůli vážným poškozením, k nimž docházelo opakovaně vlivem adrenalinu při náročném tréninku.

Chlapce, který odmítal vstát, přišla vyhnat z postele matka Sarah. Těžko dokázala uvěřit, že její syn je mrtvý. Podle deníku The Mirror syna spolu s jeho otcem Nickem vždy v cyklistice podporovali a věřili, že jednou zvítězí na olympiádě či světovém poháru.

Charlie dostal jako velký talent stipendium na trénink v rámci British Cycling Team.

Jenže na vině jsou trochu právě rodičové a jejich zaslepenost touhou mít doma světovou jedničku v cyklistice. Otec Nick je sám soutěžícím profesionálem, ale musel v tréninku poněkud polevit, protože trpí srdeční chorobou. Paradoxně jeho ani manželku Sarah nenapadlo nechat syna vyšetřit u kardiologa. Mysleli si, že je na to příliš mladý.

„Nikdy jsem se nebál, že to Charlie přehání. Nikdy nemluvil o bolesti na srdci nebo v hrudi,“ tvrdil Nick Craig během své výpovědi u soudu v Manchesteru.

Patoložka doktorka Sami Titiová ale tvrdí, že Charlie prodělal infarkt nejen krátce před svou smrtí, ale také dávno před ní. Kardiolog profesor Sanjay Sharma ošetřující maratónské běžce tvrdí, že chlapec prodělal několik infarktů během delšího období následkem příliš tvrdého tréninku. To jeho srdce oslabilo natolik, že osudné noci přestalo bít úplně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související