Středověcí Peruánci si deformovali hlavy, aby připomínali mimozemšťany

Velikost textu: AAA

16. 2. 2018

Středověcí Peruánci z vyšších vrstev měli bizarně prodloužené lebky, které připomínají svým tvarem tradiční vyobrazení mimozemských bytostí. Zda byli vzorem skutečně návštěvníci z vesmíru, není jasné. Zřejmé je ale už to, jak k takovým lebkám přišli. Od narození – kdy nejsou kosti lebeční pevně srostlé k sobě – deformovali hlavy pomocí dřevěných forem.

Lidé etnika Collagua, kteří žili v údolí Colca na jihovýchodě Peru před sedmi sty roky, se živili především chovem lam. Z alpak získávali cennou vlnu, z níž vyráběli teplé oděvy. Někteří jedinci měli uměle prodloužené lebky, které je řadily k vyšší společenské vrstvě.

„Lebeční modifikace mohly přispět k propojení mocné elity a pocitu sounáležitosti,“ míní bioarcheolog Matthew Velasco z Cornellovy univerzity ze státu New York.

Jiné peruánské etnikum Cavanas, s nímž se potkali španělští kolonizátoři na počátku novověku, si lebky upravovalo také, ale místo vysokých štíhlých je deformovalo do širší nižší klenby.

Praktiky obou kmenů křesťanští Španělé domorodcům zakázali jako barbarské.

Archeologické vykopávky dokazují, že Peruánci se tak poškozovali minimálně v rozmezí tří set let. Analýza kostí potvrzuje, že jedinci s protáhlými lebkami měli mnohem kvalitnější výživu, takže náleželi k elitám, která měla přístup k bohatší skladbě potravy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související