Kvůli globálnímu oteplování mizejí zvířata, která se na zimu zbarvují bíle

Velikost textu: AAA

19. 2. 2018

Zoologové před několika lety hypoteticky uvažovali nad osudem zvířat, která na zimu mění své zbarvení dobíla, aby splynula se sněhem a byla tak méně nápadná. V prodlužujícím se období bez sněhu a v oblastech, kde byl dříve typický a dnes chybí, jsou bílí savci a ptáci zranitelnější. A nové výzkumy dokazují, že jsou další obětí globální změny klimatu. Jejich populace klesají.

Bílý zajíc na bílém pozadí lépe unikal pozornosti dravců a šelem. Jenže bílý zajíc na hnědé louce je dnes naopak snadnou kořistí. Neméně dobře jsou na tom ale třeba také polární lišky, které na zimu bělaly proto, aby při pronásledování bílého zajíce nebyly tolik vidět. Jsou teď tak méně úspěšné při lovu – jako bílé skvrny na hnědém poli razí do očí kořisti – a navíc jsou samy častěji obětí orlů.

„Co z našeho výzkumu jasně vyplývá, je to, že být bílý na hnědém pozadí zabíjí,“ uvedl profesor L. Scott Mills z University of Montana v rozhovoru pro Deutsche Welle.

Jeho tým se zabýval výzkumem populace zajíců měnlivých. Populace tohoto druhu žijící v severních šířkách a vyšších polohách na zimu bělá a na léto hnědne. Populace žijící v nižších polohách a jižněji ale barvu na zimu nemění a je hnědá celoročně. Na hranici obou populací dochází ke křížení. To podle profesora Millse může druh zachránit. Zatímco totiž populace bělající na zimu prudce poklesá – kvůli krátké zimě a nedostatku sněhu – ta nebělající je stabilní. Zřejmě přispěje k obnovení početní populace právě v oblastech, kde mohli dříve přežít jen bílí zajíci.

„Je to geneticky adaptační rys. Vyvinuli se tak, aby na severu dokázali na zimu měnit barvu na bílou… Oblasti, kde žijí jak hnědé, tak bílé populace – tyto polymorfní zóny, kde se kříží celoročně hnědí zajíci s těmi bílými v zimě – tak tyto populace podle nás budou evoluční akční zónou,“ tvrdí profesor Mills.

Některé druhy na zimu bělajících savců a ptáků ale žádné nebělající populace nemají. Jim hrozí vymření, pokud nedojde k rychlé genetické změně – mutaci – která zruší bělání srsti či peří na zimu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související