Hudba zvyšuje požitek ze cvičení

Velikost textu: AAA

23. 2. 2018

Ačkoli hudba nijak nezvyšuje výkonnost při sportu, což před nedávnem prokázali vědci z Frankfurtu nad Mohanem, může pomoci především těm cvičícím, kteří pohyb nemají v lásce. Vědci z Londýna prokázali, že pozitivní motivační hudba mění mozkové frekvence tak, že si cvičící sport víc užívá.

Tým profesora Marcela Bigliassiho z Brunel University provedl experimentální výzkum. Při něm u cvičících měřil mozkovou činnost a sledoval různé parametry cvičení. Některým pouštěl motivační pozitivní hudbu, jiným neutrální hudbu a další cvičili bez poslechu hudby.

U jedinců, kteří poslouchali při pohybu píseň Happy hudebníka Pharrella Williamse, byl požitek ze sportu o osmadvacet procent vyšší než u skupiny cvičící v tichosti. Ačkoli hudba nezvyšovala výkon a trochu od cvičení rozptylovala, podařilo se prokázat, že má pozitivní vliv na mozek také v tom, že posiluje beta vlny. Ono rozptýlení soustředěnosti u jedinců, jimž nejde o maximalizaci výkonu, posiluje motivaci se pohybovat.

„Dokázali jsme, že hudba má potenciál zvýšit beta vlny a navodit pozitivní emoční stav při cvičení… Lidé, kteří mají problém zapojit se do pravidelných pohybových aktivit, by měli používat vhodnou hudbu při cvičení,“ tvrdí Bigliassi z Brunel University.

Hudba působí především na čelní a předčení kůru produkující pozitivní emoční stavy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související