Vysedáváte denně na gauči? Máte zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva!

Velikost textu: AAA

16. 3. 2018

Polehávání na gauči a dlouhé vysedávání je nezdravé pro srdce a cévy. Pokud ale muži tráví odpoledne a večer před televizí mnoho hodin denně, ohrožují se také rakovinou tlustého střeva. Riziko nejčastějšího typu zhoubného nádoru Čechů je u mužů trávících před obrazovkou čtyři a více hodin denně o pětatřicet procent vyšší. Tvrdí to vědci z Oxfordu a Londýnské univerzity.

Ve vztahu mezi trávením času před televizí a rizikem rakoviny tlustého střeva existuje pohlavní rozdíl. Až se tak muži budou s partnerkou přetahovat o dálkové ovládání a přít v tom, na co se budou koukat, měli by raději zvednout zadek a jít si zacvičit.

Zatímco muži trávící před televizí čtyři a více hodin denně jsou ohroženi rizikem rakoviny o pětatřicet procent více, u žen tato doba souvisí se zvýšením rizika o jedenáct procent. V obou případech platí tento vztah, i když se do analýzy zahrnou další faktory, které výrazně zvyšují riziko rakoviny tračníku – věk, kouření, konzumace alkoholu, typ stravy a celková pohybová aktivita.

„Předchozí studie naznačily, že sledování televize může souviset s dalšími typy chování jako kouřením, pitím alkoholu a pojídáním pochutin, víme také, že tyto faktory zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Sedavý životní styl také souvisí s přibýváním na váze a větším obsahem tělesného tuku v podkoží. Nadbytečný tělesný tuk může ovlivnit míru hormonů a jiných chemických látek v krvi, což může ovlivnit to, jak rostou buňky a zvýšit riziko rakoviny tračníku,“ tvrdí doktor Neil Murphy, který vedl tým odborníků.

Sedavý životní styl obecně souvisí s vyšším rizikem také u některých dalších typů rakoviny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související