K Zemi se řítí čínská vesmírná stanice, nikdo neví, kdy a kam dopadne

Velikost textu: AAA

13. 3. 2018

Čínský satelit Tchien-kung-1 dosloužil a pomalu opouští oběžnou dráhu Země a řítí se k jejímu povrchu. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby čínští inženýři neztratili kontrolu nad touto vesmírnou stanicí. Podle Evropské vesmírné agentury tak může dopadnout prakticky kamkoli a neví se ani kdy to bude.

Čínské úřady mlží a poskytují jen velmi omezené informace. Podle evropských vědců nejsou čínští kolegové schopni řídit proces zániku a pádu satelitu. Odhaduje se však, že zemského povrchu dosáhne někdy mezi 29. březnem a 9. dubnem, zřejmě v oblasti jižní Francie, severu Španělska či Portugalska. Ale jisté není ani to, takže to může být třeba v Atlantiku, Pacifiku i jinde.

„Odhady jsou vysoce variabilní,“ potvrdili vědci z Evropské vesmírné agentury.

Horší je, že není ani jasné, z čeho je stanice vyrobena a co obsahuje. Může tak vypustit i velmi nebezpečné látky.

Podle americké Aerospace Corporation nemusí celá stanice shořet při průletu atmosférou a zbytky můžou dopadnout na zem. „Pokud by se to stalo, zbytky by mohly dopadnout v oblasti, která má několik stovek kilometrů,“ uvedl mluvčí americké společnosti minulý týden.

Nicméně deník The Independent uvádí, že podle Američanů je pravděpodobnost, že zbytky stanice zasáhnou člověka, mnohem menší než výhra v jackpotu.

Z bezpečnostních důvod by se nikdo zbytků stanice neměl dotýkat a vdechovat výpary, které můžou vylučovat,“ cituje The Independent autory z Aerospace Corporation.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související