Ptačí krmítka sice pomáhají ptákům v zimě, ale také šíří nebezpečné choroby

Velikost textu: AAA

14. 3. 2018

Britové patří mezi nejvášnivější pozorovatele ptáků ze všech národů světa. Amatérská ornitologie tam má staletí trvající tradici a na zahradách občanů Spojeného království nikdy nechybí krmítko. Tamní vědci ale zjistili, že přikrmování sice může mnoha jedincům pomoci překonat mrazy, jenže z hlediska zdraví populace je kontraproduktivní. Šíří totiž choroby mezi druhy, které by se vůbec nedostaly do kontaktu.

Na krmítku se v zimě potkávají ptačí druhy, jež se ve volné přírodě vyhnou vzájemně obloukem. To znamená, že pokud navštíví krmítko nemocný jedinec, přenese chorobu nejen na příslušníky svého druhu – což by mohl třeba při páření – ale také na ptáky jiných druhů.

Tvrdí to vědci z Londýnské zoologické společnosti a Britské ornitologické nadace. Ti prováděli pětadvacetiletý výzkum ptáků na krmítkách a analyzovali příčiny úmrtí jejich návštěvníků a šíření chorob prostřednictvím krmítek.

Z výzkumu vyplývá, že choroby se šíří velmi rychle napříč populacemi, které pravidelně navštěvují krmítka.

Kupříkladu v roce 2005 se v Británii u pěnkavovitých ptáků objevila trichomonóza, která se postupně rozšířila i na druhy jiných čeledí, které hojně navštěvují krmítka.

„Vyzýváme všechny, kdo krmí ptáky, aby si uvědomili, že jsou zodpovědění za šíření chorob. Jednoduché kroky můžou riziko zmírnit, je důležité vybírat kvalitní krmivo, krmítka nepřeplňovat, aby na nich nebyla potrava déle než dva dny, pravidelně krmítka čistit od zbytků a výkalů,“ uvedla Kate Riselyová z Britské ornitologické nadace.

S krmením je dobré přestat vždy, kdyže se v blízkosti krmítka objeví uhynulý pták, kterého nezabil dravec, šelma či zdivočelá kočka. Pak je na místě řádné vyčištění a dezinfekce krmítka.

Ornitologové z Oxfordské univerzity loni prokázali, že se sýkorkám a dalším ptákům, kteří v zimě aktivně navštěvují krmítka, prodlužují zobáky. Měření z posledních let jasně dokazují, že jejich rohovité útvary na ústní dutině jsou delší o 0,3 milimetru. A viní za to určitý tvar krmítek, která vyžadují delší zobáčky k dosažení semen v nich uložených.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související