Dinosaury možná vyhladila jen velká vzpoura rostlin

Velikost textu: AAA

9. 4. 2018

Ačkoli jako nejpravděpodobnější z teorií o masovém vymření dinosaurů se jeví ta o vlivu střetu Země s velkým asteroidem, vědci ze státu New York přišli s novou hypotézou. Podle nich je totiž vymírání možné vysvětlit mnohem logičtěji a méně katastroficky. Stojí za ním velká vzpoura rostlin. Zhruba v době, kdy začali dinosauři masově mizet, rostliny začaly produkovat velké množství toxinů jako obranných látek před býložravci. Obří plazi se nedokázali adaptovat a otrávili se.

Podle profesora Gordona Gallupa z University of Albany se u dinosaurů nevyvinul evoluční obranný mechanismus, který by jim bránil v konzumaci otrávených rostlin. I když se opakovaně miliony jedinců připravily jejich konzumací o život, dinosauři je požírali nadále. A to je stálo život.

„Důvodem, proč většina pokusů o vyhlazení hlodavců nebyla úspěšná, je ten, že jako mnohé jiné druhy se dokážou vyrovnat s toxicitou rostlin. Když potkají nový zdroj potravy, většinou ochutnají jen maličko, pokud poté onemocní, začnou se tomuto typu potravy vyhýbat, protože si chuť a vůni potraviny spojují s negativní reakcí,“ vysvětluje profesor Gallup.

Nevylučuje, že pod vymřením dinosaurů definitivní čáru potrhl asteroid, ale zřejmě šlo o vyhlazení skomírající populace, která nebyla schopná čelit vzpouře rostlin vůči býložravcům.

Dinosauři byli velmi starobylá skupina plazů, která se vyvíjela po miliony let v prostředí archaických rostlin, jež netvořily žádné toxiny. Ale před vymřením dinosaurů se objevily první krytosemenné rostliny, které tedy krom toho, že měly kryté semeno oplodím, začaly reagovat na býložravce tvorbou toxických látek ve svých buňkách. Dinosauři se nestihli přizpůsobit a podlehli opakované konzumaci jedovatých rostlin v kombinaci s ekologickými katastrofami.

Podle profesora Gallupa dinosauři začali mizet přesně poté, co se začali na Zemi šířit krytosemenné rostliny.

„Ačkoli asteroid zřejmě hrál svou roli… určité rostliny již dávno předtím vyvinuly silný tlak na tuto skupinu živočichů,“ míní Gallup.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související