Toaletní papír konečník vůbec nezbaví výkalů, lidé chodí nechutně špinaví celý den

Velikost textu: AAA

9. 4. 2018

Není nic nepříjemnějšího, než když člověk po vykonání velké potřeby zjistí, že došel toaletní papír. Lidé ho ročně spotřebují miliony tun a často je předmětem sváru v případě, že ho někdo z domácnosti zapomene koupit. Jenže toaletní papír není pomůcka zdaleka tak hygienická, jak si mnozí lidé myslí. Vytření papírem – i do stejně nebezpečného vydření – je velmi nehygienické, pokud není konečník po použití papíru umyt vodou.

Suchý papír totiž v záhybech konečníku zanechá velké množství stolice, s níž mnozí chodí celý den. Ta zahnívá, bakterie se šíří spodním prádlem a při sedavém povolání se dostaví vážnější zdravotní komplikace.

Myslet si, že se suchým papírem vytřeme do hygienické čistoty – a i velmi pečliví lidé, co se vytírají několik minut, si maximálně ublíží sedřením kůže do krve, kudy pronikají bakterie a nečistoty do těla – je stejně bláhové, jako setřít čokoládovou polevu z podlahy suchou papírovou utěrkou a myslet si, že je podlaha čistá.

„Připadá mi při nejlepším dost podivné, že miliony lidí chodí celý den se špinavými konečníky, zatímco si myslí, že jsou čistí. Toaletní papír výkaly jen roztírá, ale neodstraňuje,“ tvrdí doktorka Rose Georgeová z Utahu, která dlouhodobě šíří osvětu v dané věci.

Vydala už několik odborných i populárních publikací, v nichž lidem vysvětluje, jak nezdravé suché vytírání je.

Řešením je omytí vodou, tedy minimálně na bidetu, pokud člověk nemůže po vykonání velké potřeby navštívit sprchu. Voda totiž odstraní mnohonásobně více výkalů a bakterií než suchý papír.

Nouzovým řešením může být použití vlhčených ubrousků, ty se ale nesmějí splachovat, protože se nerozloží ve vodě a čističkám odpadních vod ucpávají česla. A navíc nejsou ani dobře recyklovatelné a představují ekologickou zátěž.

„Agresivní vytírání suchým papírem ale vytváří v konečníku fisury, které se hojí až dvanáct týdnů, a zvyšuje se tím také riziko hemoroidů,“ dodává Georgeová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související