Labutě jsou sice při hnízdění extrémně agresivní, ale kosti lidem nelámou

Velikost textu: AAA

12. 4. 2018

Nejeden člověk, který se v době hnízdění přiblížil k hnízdu labutí či jejich mláďatům, zažil adrenalinový rauš ve chvíli, kdy se rozhodl své teritorium chránit samec. Labuť velká je totiž při hnízdění velmi agresivní a zahání vše živé, co se přiblíží k vejcím či labuťátkům. Nicméně babskými pověrami jsou historky o zlámaných kostech či k smrti utlučených obětech.

Podle oxfordských ornitologů je totiž nemožné, aby tenká kost v letce labutě, třebaže je dutá a tím o něco pružnější, byla schopná zlomit tvrdé lidské kosti.

Možná že křídly bušící samec dokáže zasadit pár ran, které končí boulí či modřinou, ale nezlomí s ní tvrdou lidskou kost, pokud ta není postižena extrémní osteoporózou. Zobákem umí uštědřit bolavé štípance a nebezpečí představuje také zobák mířící na oči. Ale jinak jde při útoku labutě spíš o zveličování momentu překvapení a šoku z útoku velkého ptáka.

„Labuť se při takovém útoku spíš zraní sama. Její kosti jsou mnohem tenčí než lidské, takže vzájemnou srážku by spíš nepřežila kost labutí,“ míní odborníci z Oxfordu.

Nicméně v Anglii zaznamenali v roce 2012 smrt související s útokem labutího samce. Jistý Anthony Hensley se přiblížil k hnízdu a samec po něm vyjel. Jenže neubil ho k smrti, ale vyklopil z loďky. Hensley se jako neplavec utopil.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související