Muž snědl nejpálivější chilli a skončil v nemocnici s extrémními migrénami

Velikost textu: AAA

12. 4. 2018

V posledních letech se jedním z adrenalinových sportů stala konzumace extrémně pálivých chilli papriček. Jenže ne vždy se konzumace velkého množství kapsaicinu obejde bez vážných zdravotních následků. Krom krvácení do trávicího traktu může nadměrné množství pálivé látky vyvolat extrémní migrény vyžadující několikatýdenní hospitalizaci.

O jednom takovém případu píší lékaři v British Medical Journal. Jejich pacient pozřel celou papričku odrůdy Carolina Reaper, jejíž pálivost může dosahovat přes dva milióny na Scovilleho stupnici. Po konzumaci chilli se u muže rozvinula extrémní migréna, která trvala pět týdnů.

Pacient byl po hospitalizaci poslán na řadu vyšetření mozku včetně CT. Všechny byly negativní. Lékaři ale prokázali, že u něj došlo k syndromu dočasného zúžení mozkových cév (RCVS), což vedlo k silným migrénám.

„Protože k rozvoji symptomů došlo ihned po vystavení pacienta známé vasoaktivní látce, je docela zřejmé, že pacient měl RCVS jako následek konzumace chilli Carolina Reaper,“ píší autoři v časopise BMJ.

Po pěti týdnech účinky odezněly a migrény samovolně vymizely. Postižený ale chilli přestal raději konzumovat úplně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související