Mona Lisa zrcadlí emoce lidí. Když jsou šťastní, připadá jim, že se usmívá

Velikost textu: AAA

16. 4. 2018

Úsměv Mony Lisy je v umění i populární kultuře vyjádřením jakéhosi tajemství a ambivalence. Po staletí se totiž vedou spory o tom, jakou emoci nejslavnější obraz Leonarda da Vinciho vyjadřuje. Podle počítačových analýz je to štěstí. Ale lidé jsou tvorové složitější a nespokojí se s technologickým rozsudkem. Psychologové z Kalifornie na to šli od lesa a zkoumali, jak vnímají diváci Monu Lisu v závislosti na svých vlastních emocích. A výsledky hovoří jasně. Mona Lisa zrcadlí emoce.

Studie psychologů z University of California v San Diegu vysvětluje, proč se výraz Mony Lisy různým lidem v různých časech jeví odlišně.

Před třinácti roky provedli nizozemští experti počítačovou analýzu obrazu. Nejprve vytvořili algoritmus na základě fotografií skutečných lidí, kteří vyjadřovali obličejem různé emoce. Naučili tak počítač rozlišovat, kdy se člověk šklebí hnusem, usmívá či děsí. A podle analýzy je výraz tváře Mony Lisy z třiaosmdesáti procent úsměvem.

Výraz tváře da Vinciho přítelkyně totiž vyjadřuje jistou neutralitu, která zrcadlí emoce pozorovatele. Takže když je člověk šťastný, vidí úsměv, když naštvaný, vidí zhnusení apod.

„Nahrává to teorii o mozku jako prediktivním orgánu, nikoli jako o reaktivním. Jinými slovy, emoční stav mozku předurčuje, jak vnímáme okolí, nikoli to, že by mozek objektivně reagoval na okolí,“ vysvětluje doktorka Erika Siegelová ze San Diega.

Experimentální výzkum vnímání emocí pohledem prokázal, že emoční stav mozku ovlivňuje to, jak hodnotíme výrazy druhých lidí.

„Pokud vidíte Monu Lisu poté, co jste měli velmi hlučnou hádku s manželem, pak uvidíte výraz její tváře dost odlišně. Ale když si užijete v Louvru nejkrásnější den života, bude mít pro vás Mona Lisa onen záhadný úsměv,“ tvrdí doktorka Siegelová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související