V Evropě je dvakrát více přirozeně blond žen než mužů

Velikost textu: AAA

19. 4. 2018

Rozsáhlé genetické výzkumy mezi Evropany dokazují, že muži skutečně dávají přednost blondýnám a ženy brunetům. Z analýzy genomu tří set tisíc osob evropského původu totiž vyplývá, že mezi lidmi tohoto kontinentu je dvakrát více blond žen než blond mužů. A třikrát více černovlasých mužů než brunetek. Vědci jsou z těchto výsledků sami dost zmatení.

„Je to mystérium a je to fascinující, protože jsme po něčem takovém vůbec nepátrali. Mysleli jsme si, že to jsou předsudky, ale to se neprokázalo, naopak jsme prokázali tyto výsledky u všech podskupin všech populací, které jsme sledovali. Je to zvláštní mystérium, protože je to velmi silný efekt, dvojnásobný a trojnásobný účinek,“ uvedl profesor Tim Spector z Londýnské univerzity, který na výzkumu spolupracoval s vědci z několika zemí světa.

Zatím není jasné, proč tomu tak je, ale jako nejpravděpodobnější se jeví sexuální přitažlivost.

„Myslíme si, že je to něco, co souvisí s přitažlivostí žen k tmavším mužům a naopak, ale nemyslíme si, že ty geny jsou rozdílné. Myslíme si, že se tyto geny jinak projevují, takže z nějakého důvodu blond geny zůstávají přítomny u žen a mizí u mužů,“ dodal profesor Spector v rozhovoru pro BBC.

Jeho tým prokázal, že blond ženy rodí blond chlapce a blond dcery, ale chlapci později ztmavnou. Podobné epigenetické projevy byly popsány několikrát. Určité geny se projeví u mužů a jiné zase u žen vlivem odlišných pohlavních hormonů.

Na zbarvení vlasů má vliv 124 různých genů, z nichž některé souvisejí s rozvojem rakoviny kůže, varlat, prostaty či vaječníků. A to právě naznačuje, že se jinak projevují pod vlivem testosteronu a jinak pod vlivem estrogenu. Je tedy možné, že estrogen vyvolává blond zbarvení a testosteron naopak snědé.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související