Za dvě stě let budou zřejmě největšími savci na planetě krávy

Velikost textu: AAA

26. 4. 2018

Šíření člověka po planetě Zemi souviselo vždy s mizením velkých druhů savců a ptáků. Ale vymírání dosáhlo extrémní rychlosti teprve v posledních dvou stech let. Pokud jej nic nezastaví – a nic tomu zatím nenasvědčuje – budou velcí obratlovci známí už jen z dokumentů. Do dvou set let tak největšími savci planety budou zřejmě krávy.

„V jediném případě, kdy je být velkým nevýhodou, je v tom, kdy je přítomen člověk. Jsme velmi úspěšní predátoři a jsme jimi už velmi dlouho, takže nejde tady o žádné odsouzení hodnot, prostě hominidé takoví jsou. Druhy, které vymřely, byly dvakrát až třikrát větší než ty, které přežily, je to trend zřejmý po celém světě,“ tvrdí biologové z University of New Mexico.

Jak lidé opustili Afriku a začali se šířit po světě, znamenalo to pohromu pro živočichy obrovských rozměrů. Kam přišel člověk, tam postupně vymřeli. Dnes tento osud čeká nejen nosorožce, ale také slony či žirafy. A lidé decimují rovněž populace velkých kytovců. Krom lovu i vypouštěním odpadů do oceánů.

„Pokud bude trend pokračovat, největší savec na Zemi za pár staletí může být domácí kráva vážící kolem devíti set kilogramů,“
tvrdí doktorka Felisa Smithová z University of New Mexico.

Na velikost těla má podle výzkumů vliv také průměrná teplota vzduchu. A čím více globální teplota roste, tím se velikost těla obratlovců zmenšuje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související