Mikroplastů jsou plné moře i led v Arktidě

Velikost textu: AAA

27. 4. 2018

Mikroplasty jsou už po celé zeměkouli i v místech velmi vzdálených zdrojům znečištění z civilizace. Prokázaly to sondy v Arktidě. Severní ledový oceán a jeho ledovce obsahují nebývale velké množství mikroplastů. Vědce nejvíce překvapilo, že jsou přítomny i v ledovcích.

Každý liter mořské vody v Arktidě obsahoval dvanáct tisíc mikročástic. A je jasné, že se dostávají do živočichů, kteří v hojném počtu v Severním ledovém oceánu žijí a tvoří základnu potravního řetězce mořských živočichů. Jinými slovy mikroplasty jsou dnes ve všem, co v mořích žije. A samozřejmě největší dravci na konci řetězce/vrcholu pyramidy jsou na tom nejhůře, protože se v nich kumlují mikroplasty tisíců menších organismů, které loví.

„Vidíme jasný lidský vliv v Arktidě. Naznačuje to, že mikroplasty jsou dnes všudypřítomné ve všech povrchových vodách světových oceánů. Žádná oblast už není imunní,“ tvrdí doktorka Ilka Peekenová z Institutu Alfreda Wegnera v Bremerhavenu.

Podle Peekenové jsou však některé typy odpadu lokalizovány.

„Také třeba vidíme polyetylen… ve velkých počtech zvlášť ve střední Arktidě. Myslíme si, že proud přicházející z Pacifiku je přináší z tohoto regionu. Spousta odpadu proudí z Atlantiku a Pacifiku,“
dodává doktorka Peekenová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související