Koně dokážou chápat lidské emoce a mají rádi usměvavé tváře

Velikost textu: AAA

2. 5. 2018

Číst emoce z lidské tváře se naučili poměrně dobře psi, kteří žijí s člověkem tisíce roků. A umějí to podle britských etologů také jiná domestikovaná zvířata, která chováme už přes pět tisíc let. Koně dokážou chápat základní emoce svých chovatelů a dávají přednost lidem, kteří se usmívají. Vědí totiž, že takový člověk má dobrou náladu a nechce jim ublížit. Kůň si navíc emoce člověka pamatuje a reaguje podle toho při pozdějším kontaktu.

„Zjistili jsme, že koně neumějí jen číst výraz tváře člověka, ale dokážou si také pamatovat předchozí emoční stav osoby, kterou potkají opakovaně znova během dne, a klíčové je, že podle tohoto výrazu a emocí upravují své vlastní chování. Doslova koně mají paměť na emoce,“ tvrdí profesorka Karen McCombová z University of Sussex.

Ta provedla experimentální výzkumy s jednadvaceti koňmi. A zjistila, že když během dne viděli tvář člověka s určitou emocí (veselá versus naštvaná), později při kontaktu se stejnou tváří mající neutrální výraz reagovali podle původní emoce. Byli přístupnější, pokud se obličej původně usmíval, nebo naopak opatrnější, když se mračil. Koně přitom dokážou číst tváře i z fotografií.

„Víme, že jsou koně sociálně inteligentní zvířata, ale tohle je první důkaz, kdy jsme prokázali tuto schopnost – pamatovat si emoční stav člověka – u nějakého savce. A to i podle fotografie,“ tvrdí spoluautorka doktorka Leanne Proopsová z University of Portsmouth.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související