Za posledních 20 let se zdvojnásobil počet zhoubných nádorů mozku. Zřejmě kvůli mobilům

Velikost textu: AAA

10. 8. 2018

Britští onkologové varují před nadměrným telefonováním mobilem a vyzývají všechny, kdo tráví hodiny voláním, aby používali handsfree. Za poslední dvě desetiletí se totiž zdvojnásobil počet zhoubných nádorů v mozku a podle všeho souvisí tento nárůst s používáním mobilů, které při hovoru vysílají do mozku nebezpečné vlny.

A hovoří se přitom o nejagresivnějším typu mozkového nádoru o glioblastomu multiforme (GBM), který ve většině případů končí úmrtím pacienta. Za posledních dvacet let jen v Anglii vzrostl počet těchto nádorů dvojnásobně.

Protože většina těchto nádorů vzniká v čelní části spánkového laloku, podporuje to hypotézu, že zhoubné bujení mozkových buněk je vyvoláno silným zářením z mobilních telefonů.

„Naše objevy ilustrují potřebu podrobněji problematiku zkoumat a pokusit se vysvětlit mechanismy stojící za tím, místo toho, abychom příčiny onemocnění zametali pod koberec a zaměřovali se jen na léčbu,“ uvedl profesor Denis Henshaw z organizace Children with Cancer UK (Děti s rakovinou Spojeného království).

Podle něj někteří odborníci podceňují rizika mobilních telefonů jen proto, že u jiných – ale mnohem méně nebezpečných – typů rakoviny mozku v posledních letech došlo k poklesu výskytu. Jenže GBM je tím nejagresivnějším a těžko léčitelným.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související