Dnešní hudba je mnohem depresivnější než ta před třiceti lety

Velikost textu: AAA

17. 5. 2018

Za posledních třicet let prudce vzrostl počet lidí, kteří trpí depresemi. A současná hudba tento fakt odráží a rozhodně nepomáhá zvednout náladu. Podle kalifornských psychologů jsou dnešní hity o dvacet procent depresivnější než ty z poloviny osmdesátých let. Adele a Ed Sheeran tak zhoršují náladu mnohem víc než hity Wham! či Duran Duran.

Vědci z University of California v Irvinu analyzovali půl milionu skladeb, které vyšly v rámci Spojeného království v posledních třiceti letech. Podle výsledků jsou dnešní hity mnohem smutnější a šíří méně optimismu než ty z druhé poloviny osmdesátých let.

Nejde přitom o analýzu verbální, ale matematické zhodnocení hudební kvality skladeb – tempa, rytmu a durové či molové stupnice.

„Jediným důvodem, proč jsem tento výzkum zahájila, bylo to, že jsem poslouchala písně, které si přehrávala má náctiletá dcera, a pomyslela jsem si, co se to proboha živého stalo s hudbou?“ uvedla doktorka Natalia Komarovová z Irvinu.

Za posledních dvacet let se skladby zpomalily v tempu a převládá stupnice mol.

„Z části můžeme z tohoto trendu vinit sociální média. Sociální izolace mladých lidí může hrát svou roli… a to se vyjadřuje současnou hudbou,“ míní Komarov.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související