Lidská postel obsahuje více fekálních bakterií než hnízdo šimpanzů

Velikost textu: AAA

18. 5. 2018

Šimpanzi jsou mnohem čistotnější než lidé. Tedy minimálně to platí o kultuře nocování. Šimpanzí stromové pelechy jsou totiž čistější než lidské postele, které jsou semeništěm koprofilních bakterií. A to jednoduše proto, že naši příbuzní každou noc doslova převlékají. Nikdy nestráví dvě noci po sobě ve stejném hnízdě z větví a listí.

Vědci ze Severní Karolíny provedli bakteriologické vyšetření hnízda po noci a zjistili, že je v něm mnohonásobně méně škodlivých bakterií a roztočů než v posteli průměrného člověka dodržujícího běžné hygienické zásady.

Šimpanzí hnízdo obsahuje větší počet druhů bakterií, ale mnohem menší počet jedinců a také chybějí fekální bakterie (ze stolice), které jsou běžné v posteli člověka.

„Víme, že lidské domovy jsou ve skutečnosti samostatné ekosystémy a lidské postele často obsahují celou řadu druhů organismů. Například kolem pětatřicet procent bakterií v posteli pochází z našeho těla, včetně těch fekálních, orálních a kožních,“ tvrdí doktorka Megan Thoemmesová, která vyšetřovala hnízda šimpanzů v Tanzanii.

A překvapením bylo, že hnízdo šimpanzů je mnohem „bezpečnější“ než postel člověka z hlediska výskytu bakterií pocházejících z výkalů.

Zjistili jsme, že v hnízdě šimpanzů se nevyskytují téměř žádné takové bakterie, což bylo trochu překvapující,“ uvedla Thoemmesová.

Hnízda byla také velmi chudá na vnější parazity ze skupiny členovců, což vědce rovněž překvapilo. Očekávali výskyt vší, klíšťat a blech. Ale ve všech zkoumaných hnízdech našli dohromady pouho pouhé čtyři jedince těchto parazitů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související