Nebezpeční řidiči: Co je horší, drogy, nebo alkohol?

Velikost textu: AAA

4. 6. 2018

Konzumace alkoholu v rámci USA klesá. A ubývá také počet opilých řidičů. Ačkoli často čteme o celebritách zatčených kvůli řízení pod vlivem omamných látek, alkohol je onou nepovolenou substancí méně často. V USA totiž ročně zemře při autonehodě kvůli řízení pod vlivem drog více lidí než kvůli řízení pod vlivem alkoholu.

Drogy v roce 2016 byly příčinou smrtelných nehod způsobených řízením pod vlivem ve čtyřiačtyřiceti procentech případů, alkohol v osmatřiceti procentech. A z oněch drogových incidentů tvořila marihuana čtyřicet procent, šestnáct procent připadá na Američany tolik nadužívané opiátové léky.

Opiáty jsou jako alkohol tzv. depresanty, zpomalují činnost mozku a širší nervové soustavy, takže se zpomalí zpracování informací, prodlužuje reakční čas a dostavuje také malátnost a ospalost.

Marihuana může účinkovat různě, záleží na osobě, na části dne i jeho metabolismu a dalších proměnných. Někdy funguje jako stimulant (podporuje), jindy jako depresant (tlumí) a někdy jako halucinogen.

„Drogy můžou ovlivnit řízení a drogami ovlivnění řidiči můžou bourat,“ shrnuje jednoduše autor výzkumu doktor Jim Hedlund z University of Maryland.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související