Zloděje lze odhalit také podle bakteriální stopy na místě činu

Velikost textu: AAA

13. 6. 2018

Každý člověk je obrovský ekosystém, v němž a na němž žijí miliardy bakterií. Druhové a početní složení tohoto mikrobiomu je tak specifické, že začíná zajímat forenzní specialisty. Lidé totiž každou hodinu do svého okolí vypustí šestatřicet milionů „svých“ bakterií. A zanechají je tedy i na místě činu. Analýza tohoto mikrobiomu by mohla sloužit k odhalení pachatelů tam, kde chybějí otisky prstů či DNA.

Zatímco otisky prstů může člověk důmyslně zničit nebo jejich zanechání na místě činu předejít, šíření svých bakterií nezastaví a neovlivní. A tak odběr vzorku bakterií a jejich analýza můžou být další identifikační pomůckou vedle otisků prstů a DNA.

„Provedli jsme několik forenzních studií zkoumajících telefony a boty a dokázali jsme tak, že váš osobní mikrobiom se přenáší na osobní předměty a zařízení, a vzájemně to můžete spárovat,“ uvedl forenzní expert Jarrad Hampton-Marcell z University of Illinois.

Jeho tým studuje šíření mikrobiomu a jeho analýzu jako identifikační pomůcku.

„Máme důkazy nejen o tom, že bychom mohli sledovat jedince, kteří měli kontakt s určitými povrchy, ale můžeme také využívat databázi o souvislostech životního stylu těchto jedinců,“ věří Hampton-Marcell.

Jeho tým zatím dokáže určit podle bakterií v interiéru, jaká osoba ho navštívila, s přesností na sedmdesát procent. To je mnohem horší než při analýze DNA, ale mikrobiom by mohl být dalším pilířem v usvědčování pachatelů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související