Včely nejenže umějí počítat, ale chápou i význam počtu nula

Velikost textu: AAA

12. 6. 2018

Mezinárodní tým vědců tvořený experty z Austrálie a Francie prokázal, že včely nejenže umějí počítat, ale chápou koncept nuly. Přitom se soudilo, že toto dokážou jen lidé, primáti, delfíni a někteří jiní savci či ptáci. Ale trénované včely také rozumějí tomu, co je to matematicky nic.

„Nula je složitý koncept k pochopení a matematická dovednost, která nepřichází sama snadno, dětem trvá několik let, než se ji naučí. Dlouho jsme věřili, že lidé mají inteligenci, díky níž ten koncept chápou, ale současné výzkumy dokazují, že opice a ptáci mají dost chytré mozky na to, aby to pochopili také. Co jsme dosud netušili, bylo to, že i hmyz dokáže chápat nulu,“ tvrdí doktor Adrian Dyer z RMIT University v Melbourne.

Počítání včel se musí účastnit sladká šťáva. Ta jediná totiž tento hmyz dokáže motivovat. Vědci nejprve včelám překládali tabulky s různými počty teček. A u té s nejnižším počtem se vždy objevilo nejvíce nektaru. Když pak byly na zdi tabulky se třemi a čtyřmi tečkami, včely automaticky letěly k tabulce se třemi tečkami. Věděly, že tam dostanou nektar. A poté, když byla na zdi tabulka s jednou tečkou a vedle ní tabulka bez teček, včely ihned automaticky poznaly, že tabulka bez teček je méně než tabulka s jednou tečkou a že u ní bude nektaru nejvíce. Chápou tedy rozdíl mezi jedna a nula i to, že nula je menší než jedna.

„To je docela složitý neurologický problém. Pro neurony je relativně snadné reagovat na stimuly jako je světlo nebo přítomnost objektu, ale jak my nebo hmyz chápeme nic? Jak mozek reaguje na nic? Mohl se u včel a jiných zvířat, která sbírají spoustu různých druhů potravy, vyvinout speciální neurologický mechanismus umožňující chápat nulu? Pokud se včely dokážou naučit zdánlivě tak těžkou matematickou dovednost, kterou jsme dokonce neprokázali u některých pravěkých kultur lidí, zřejmě to otevírá dveře k úvaze, že existuje nějaký mechanismus, který zvířatům i nám samotným pomáhá chápat koncept ničeho,“ dodává profesor Dyer.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související