Dítě britského transgender muže bude mít jako první na světě v rodném listě pouze otce

Velikost textu: AAA

12. 6. 2018

Spojené království bude možná první zemí na světě, jehož občan bude mít v rodném listě uvedeno pouze jméno otce. Matka bude v tomto případě neexistující. Dítě totiž porodil otec. Ten se narodil jako muž v ženském těle, a přestože prodělal legální přeměnu pohlaví a stal se mužem oficiálně, stihl ještě otěhotnět funkční dělohou a porodit si dítě. Teď žádá soudy, aby mu dovolily být v rodném listě uveden jako otec, nikoli jako matka.

Jenže podle britských zákonů musí být ten, kdo dítě porodí, uveden v rodném listě jako matka. Dotyčný muž se sice nechal oplodnit v době, kdy byl úředně ještě ženou, ale během těhotenství dokončil legální přeměnu pohlaví a dítě tedy porodil jako muž (úředně).

Případ se dostal k Vrchnímu soudu v Londýně, kde ho soudce Francis podpořil. Uvedl však, že pokud advokáti zastupující transgender muže v argumentaci zvítězí, bude to precedens, který by měl vést ke změně zákona. Soud má rozhodnout v srpnu a v médiích se nesmí uvádět identita muže ani dítěte.

„Je akceptováno jako fakt, že žena, která prodělává přeměnu pohlaví v muže, si může podle zákona uchovat právo počít dítě,“ uvedla advokátka Hannah Markhamová v rozhovoru pro deník The Telegraph.

Transgender lidé mají ve Spojeném království jiné právní postavení než transgender lidé v Česku. V naší zemi dojde k legální přeměně pohlaví a změně rodného čísla, rodného listu a zápisu ve veřejném registru až poté, co je transgender osoba vykastrována. Žena narozená v mužském těle se tedy musí vzdát varlat a muž narozený v ženském těle vaječníků a dělohy. Tím přichází o možnost sám zplodit dítě. Ženě narozené v mužském těle je umožněno před operací nechat si zmrazit spermie, muži narozenému v ženském těle zase vajíčka. Ale dítě vždy musí odnosit někdo jiný. Tak to určuje česká legislativa. Ve většině zemí Evropy a v USA je situace jiná. Legální přeměna pohlaví není vázána na kastraci, takže i když se člověk stane úředně mužem, stále může mít funkční vaječníky a dělohu, nebo když se stane úředně ženou, může mít stále penis a varlata. Tím pádem může jako muž porodit dítě či jako žena oplodnit jinou ženu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související