Láska činí z ryb větší podpantofláky podobně jako z lidí

Velikost textu: AAA

14. 6. 2018

Osoby ochotné riskovat jsou vnímány jako odvážnější a dominantnější. Častěji z nich bývají vůdcové a to nejen v lidské sféře. Britští etologové si všimli zvláštní podobnosti mezi lidmi a rybkami koljuškami tříostnými v chování po nalezení partnera. Jakmile začnou společenští jedinci těchto paprskoploutvých rybek žít v páru, přicházejí o svou odvahu a stávají se většími podpantofláky.

Stejně jako lidé vykazují ryby určité rozdíly v chování, které se definují v širším smyslu jako osobnosti. Psychologové sice koncept osobnosti přikládají výlučně člověku, ale i mezi rybami jsou jedinci, kteří jsou společenštější, odvážnější, nebo naopak plašší a samotářštější. Tyto rozdíly se tedy označují jako osobnostní rysy jedince.

Společenské i nespolečenské rybky ale můžou podstupovat stejně velká rizika. Odvaha je vnímána jako dominantní rys a může jedinci zaručit více potravy i výsostné postavení. Odvrácenou tváří odvahy je pak větší riziko, že se dotyčný stane obětí predátorů.

Nicméně etologové z Bristolu zjistili, že společenské koljušky, když si najdou partnera, o svou odvahu přicházejí, jsou mnohem opatrnější. Naopak jedinci, kteří před utvořením páru projevují samotářské sklony, jsou odvážní téměř stejně i po nalezení partnera.

„Tato studie dokazuje, že riskování u společenských jedinců, když jsou sami bez partnera, nemusí předpovídat míru riskování, když jsou ve skupině. Místo toho se mnohem ochotněji podřizují tomu, co chtějí a dělají ostatní,“ tvrdí doktor Christos Ioannou z University of Bristol.

Podobná psychologie funguje i u lidí. Ví se, že společenští a družní lidé se chovají mnohem konformněji a podléhají většinovým názorům více než jedinci, kteří jsou méně společenští a více vybočují. Tento vztah tedy může mít biologickou podstatu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související