Nebezpečné sršně lze vyhubit s pomocí elektronických čipů

Velikost textu: AAA

9. 7. 2018

Vědci z Francie a Velké Británie otestovali novou metodu hubení invazivních asijských sršní, které decimují kolonie včelstev. Jako by nestačilo to, že včely likvidujeme nešetrným zemědělstvím a hospodařením v krajině, zavlekli jsme do Evropy nebezpečný druh blanokřídlého hmyzu, který navíc může zabít člověka. Aby se asijské sršně dále nešířily, je potřeba včas zlikvidovat jejich hnízdo. A najít ho není snadné. Pomoci ale můžou právě mikročipy.

Metoda byla testována na jihu Francie a na ostrově Jersey v kanále La Manche. Mikročipy umístěné na dělnice sršní pomohly rychle odhalit hnízdo, které pak bylo zničeno. Ničením mladých hnízd na jaře se brání množení samic (matek, královen), které jediné z kolonie přežívají zimu, na jaře zakládají kolonie nové a šíří se krajinou.

Asijské sršně se živí včelami. Jen pár dělnic těchto sršní umí za několik desítek minut zlikvidovat celé včelstvo v jednom úle. Krom toho jsou to také agresivní obránci svých hnízd s velmi silným jedem v žihadle. Člověka pronásledují většinou stovky metrů, dokud ho nebodnou.

Mikročipy pomáhají odhalit i hnízda, která se nepodařilo zmapovat pátráním v krajině. Při snaze zabránit dalšímu šíření tohoto invazního druhu hmyzu je to velmi podstatné.

„Je nezbytné najít hnízda velmi záhy na začátku sezóny, tak jedině lze zabránit šíření druhu, protože později během roku už z hnízda vyletí stovky mladých matek a rozletí se dál do krajiny,“ uvedla profesorka Juliet Osborneová z University of Exeter, která se podílí na výzkumu asijských sršní a jejich eliminaci z evropské přírody.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související