Konec mýtů: Pruhy zebrám nijak nepomáhají v ochlazování

Velikost textu: AAA

12. 7. 2018

Měla to být vědecká hypotéza, od tohoto roku je to ale jen babská pověra. Proč totiž mají zebry zvláštní pruhy, neumí vysvětlit zatím nikdo. A tak se uvažuje třeba o tom, že jim pomáhají v úniku před predátory, nebo že jim pomáhají se ochlazovat. Právě teorie o chladícím účinku pruhů je podle švédských odborníků nesmysl.

Podle předkladatelů teorie se mají černé pruhy zahřívat více než bílé, takže nad kůží dochází k mikroproudění, které odvádí teplo z prokrvené kůže. Jenže podle experimentálního výzkumu vědců z Lundu je to nesmysl.

Ti provedli měření teploty barelů, které byly potaženy různě zbarvenými kůžemi kopytníků. Teplota barelu zakrytá kůží černého koně byla nejvyšší a teplota toho zakrytého kůží bílého koně nejnižší. To se dalo čekat. Ale srovnání šedé kůže osla a kůže zebry prokázalo, že zebra na tom není o nic lépe. Její kůže tedy nepředstavuje vedle čistě šedé žádnou výhodu. Obě zbarvení skončila mezi černou a bílou.

„Všechny tyto experimentální objevy poskytují důkazy proti hypotéze o ochlazovacím účinku zebřích pruhů, protože pruhovaný povrch neudržoval korní teplotu těla chladnější než homogenní šedivá kůže. Pruhy prostě nijak nesnižují teplotu. Takže je jasné, že pruhy zebry neochlazují,“ tvrdí profesorka Susanne Åkessonová z Lundské univerzity.

Nicméně sama uznává, že hypotéza se původně jevila jako rozumná, protože měření infrakamerami prokázalo, že na slunci jsou černé pruhy výrazně teplejší a bílé výrazně chladnější. V noci je tomu naopak, černé jsou chladnější a bílé teplejší.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související