Nejstarší organickou barvou planety Země je jasně růžová

Velikost textu: AAA

16. 7. 2018

Australští vědci našli nejstarší barvu planety Země. Barvivo neboli pigment je jakákoli látka, která dokáže odrážet zpět určitou část světelného spektra. Tu, kterou odráží, vnímá oko jako barvu. Nejstarším organickým pigmentem naší Zemi je podle australských vědců jasně růžová. Je minimálně 1,1 miliardy let stará.

Tento pigment byl objeven ve vrtech hornin uložených pod Saharou a je minimálně o půl miliardy let starší než všechny ostatní dosud nalezené pigmenty. Je starší také než jakýkoli nejprimitivnější živočich Země.

„Jasně růžové pigmenty jsou molekulární fosilie chlorofylu, které byly produkovány pravěkými fotosyntetizujícími organismy, které obývaly pravěký oceán, jež před dávnými dobami zmizel,“ uvedla doktorka Nur Güneliová z Australské národní univerzity v Canbeře.

Růžový pigment byl produkován sinicemi, které patří k nejstarším formám života. Prokázány byly v sedimentech starých 3,5 miliardy let.

Moře plná sinic začala mizet až před 650 miliony let, tehdy se rapidně množily složitější a mnohem výživnější řasy, které byly dobrým potravním zdrojem a stály u zrodu evoluce složitějších živočichů vedoucích až k člověku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související