Kalifornská vína obsahují radioaktivní izotopy z Fukušimy

Velikost textu: AAA

26. 7. 2018

Radioaktivní oblak z elektrárny ve Fukušimě oblétl celý svět. Koncentrace radioaktivních izotopů po spadu nejsou všude stejné, nicméně analytika kalifornských vín prokázala, že v těchto nápojích je cesia 137 hodně. Izotop pokryl celý stát na západním pobřeží USA a proniká do rostlin, jejich plodů a z nich i do vyráběných vín.

Vědci analyzovali vzorky kalifornských vín z let před katastrofou ve Fukušimě a po roce 2011. Prokázali, že po nehodě v jaderné elektrárně koncentrace radioaktivních izotopů vzrostla. Ale stále je podle nich v hodnotách bezpečných pro konzumaci člověkem.

Francouzští vědci zabývající se mapováním radioaktivních prvků ve vínech po celém světě tvrdí, že nárůst cesia 137 v kalifornských vínech se podobá situaci po roce 1986 v Evropě, kdy na její půdu dopadl oblak z Černobylu.

„Nehoda ve Fukušimě, k níž došlo 11. března 2011, vyústila v radioaktivní oblak, který překročil Tichý oceán a dosáhl západního pobřeží USA. A na severu Kalifornie je slavná vinařská oblast Nappa Valley. Chtěli jsme tedy zjistit, jestli podobně jako v Evropě po nehodě v Černobylu zachytíme stopy cesia 137 ve vínech,“ uvedli autoři z Paříže.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související