Toxoplasma přenášená kočkami podporuje člověka v riskování a podnikání

Velikost textu: AAA

27. 7. 2018

Toxoplasma gondii je prvok vyvolávající u člověka onemocnění zvané toxoplazmóza. V populacích Evropy je nakaženo tímto jednobuněčným organismem třicet až osmdesát procent dospělé populace. Vývojová stádia se pak rozšíří především do mozku, kde se snaží ovlivnit centra chování tak, aby se mezihostitel stal snadnou kořistí kočky. U člověka pak mění psychiku a v chování se to projevuje kupříkladu pomalejšími reakcemi, větší ochotou riskovat a podnikat.

V minulosti vědci prokázali, že lidé nakažení toxoplazmózou se můžou stát častěji obětí dopravní nehody, jsou neurotičtější a páchají častěji sebevraždy. Ale prvok může paradoxně působit i pozitivně na chování. Třeba tím, že dodává člověku kuráž, takže je ochotnější riskovat. V podnikání a byznysu to může být ve spojení s dobrým úsudkem výhoda.

Vědci z Colorada zjistili, že osoby nakažené toxoplazmózou až dvakrát častěji začnou podnikat na koleně a pouštějí se do rizikových projektů. A většina má štěstí a jejich risk jim vyjde.

„Populace s vyšší nákazou toxoplazmózy častěji začínají podnikání a jsou mnohem aktivnější v podnikavých typech chování. Tyto populace mají také mezi sebou méně těch, kteří se bojí neúspěchu a krachu,“ tvrdí doktorka Stefanie Johnsonová z University of Colorado.

Toxoplasma u hlodavců – přirozených mezihostitelů – napadá centra strachu a ostražitosti proto, aby se myš přestala bát predátorů a snadněji se stala kořistí cílového hostitele – kočky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související