Přibývá úmrtí na infarkt při potápění, můžou za to nadváha a obezita

Velikost textu: AAA

30. 7. 2018

Potápění s dýchacími přístroji do hloubek světových moří je oblíbenou atrakcí pro turisty. Jenže tito většinou nejsou v dobré fyzické kondici a většina trpí nadváhou či obezitou. Jak se počet lidí s nadbytečnými tuky v posledních třiceti letech neustále zvyšuje, trojnásobil se také počet infarktů a úmrtí na ně při potápění. A kvůli nadváze umírají také zkušení stárnoucí potápěči.

Srdce a zúžené cévy totiž nezvládnou zvýšený tlak v hloubkách mořských vod a dochází ke komplikacím, které můžou být i smrtelné.

Ohroženy jsou přitom především osoby starší padesáti let, ale u osob starších šedesáti let se počet úmrtí na následky infarktu při potápění zvýšil mezi roky 1989 až 2015 dokonce čtyřnásobně.

„Problémy oběhové soustavy jsou dnes hlavní příčinou úmrtí při potápění. Potápěči, kteří se naučili potápět před lety, ale kteří jsou dnes stárnoucí, obézní, s vysokou hladinou cholesterolu v krvi a vysokým krevním tlakem, jsou ohroženi nejvíce,“ tvrdí doktor Peter Buzzacott z University of Western Australia.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související