Fotbalistické hlavičky poškozují ženský mozek pětkrát více než mužský

Velikost textu: AAA

2. 8. 2018

Naštěstí žijeme v časech, kdy už ženám nikdo nebrání v tom, pokud chtějí hrát fotbal. Bohužel se však musejí smířit s tím, že je něco pravdy na tvrzení, že tento sport není pro ženy vhodný. Z pohledu neurologa je pro ně přímo nebezpečný a výrazně zvyšuje riziko rozvoje demence, úpadku myšlení a paměti či sociálně negativního chování. Ženský mozek totiž úder do hlavy balónem poškodí pětkrát více než ten mužský.

Zjistili to neurologové z New Yorku, kteří se rozhodli zkoumat účinky úderů do hlavy na mozek mužů a žen.

„Obecně muži zažívají mnohem více hlaviček než ženy, ale chtěli jsme vědět, zda mužský a ženský mozek na tyto údery reagují podobně, nebo odlišně při stejné míře a opakování úderů. U obou skupin jsme pozorovali rostoucí poškození bílé hmoty mozku s přibývajícím množstvím úderů. Ale u žen došlo k mikrostrukturálním abnormalitám pětkrát více než u mužů,“ uvedl profesor Michael Lipton z Vysoké školy lékařské Alberta Einsteina v New Yorku.

Ženy mají nižší hladinu testosteronu, slabší svalovinu v krku a hlavě a také jiné geny, které byly u mužů evolucí vyšlechtěny k připravenosti na boj a srážky s nepřítelem.

Ačkoli je jakékoli nadřazování jednoho pohlaví nad druhé zcestné z etického hlediska, jeví se stále jasněji, že kvůli biologickým rozdílům pohlaví můžou být určité obory či aktivity pro jedno z pohlaví nebezpečnější než pro to druhé.

Pro ženy je tak méně vhodný každý sport, kde dochází k otřesu hlavy, krom fotbalu jsou to třeba také box či ragby.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související