Vikingové vymřeli kvůli vyhubení mrožů v Grónsku

Velikost textu: AAA

9. 8. 2018

Norští vikingové byli na konci středověku závislí na obchodu s mrožími kly v Evropě. Ty byly předchůdci slonoviny a norští mořeplavci byli výhradními dodavateli tohoto artiklu. Když zájem o kly poklesl a zároveň jich ubylo kvůli výraznému úbytku mrožů v Grónsku, kultura zanikla.

Tvrdí to vědci z Cambridgeské univerzity. Analýzou DNA uměleckých předmětů vyrobených z mrožích klů zjistili, že naprostá většina evropské produkce do patnáctého století pocházela právě z Grónska. Dodavateli klů byli norští vikingové, kteří uměli mrože lovit.

Jenže mroží populace kvůli rostoucímu obchodu pomalu slábla, až se tato zvířata stáhla do nedostupných míst a přestala se sdružovat ve větších koloniích. Vikingové měli stále méně zboží, k tomu se přidala morová rána v Evropě, snížení odbytu a náhrada mrožích klů za mnohem kvalitnější slonovinu.

„Výsledky našeho výzkumu naznačují, že kolem dvanáctého století bylo Grónsko hlavním dodavatelem mrožích klů do Západní Evropy – byl to téměř monopol. Poptávka po luxusním zboží vyrobeném z klů mohla pomoci vzdáleným norským komunitám v Grónsku přežívat celá staletí. Nakonec se móda v Evropě změnila a upřednostňována byla slonovina. A také se po staletích lovu mohly změnit populace mrožů v Grónsku. Přílišná závislost na jediné komoditě, která zpočátku dávala této komunitě sílu, mohla být zřejmě také semínkem její největší zranitelnosti,“ míní doktor James H. Barrett z Cambridgeské univerzity, který na výzkumu spolupracoval s doktory Bastiaanem Starem a Sanne Boessenkoolovou z Osloské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související