V říjnu se na tři týdny na nebi rozzáří nová hvězda

Velikost textu: AAA

14. 8. 2018

Kdo v říjnu pohlédne na noční oblohu, možná spatří novou zářící hvězdu. Není to žádná supernova v blízkosti Sluneční soustavy, ale první vesmírná socha amerického výtvarníka Trevora Paglena. Objekt délky fotbalového hřiště a tvaru podlouhlého diamantu bude tři týdny obíhat planetu.

Orbital Reflector vynese na oběžnou dráhu Země jedna z raket Elona Muska zvaná SpaceX Falcon 9. Vynesena bude do výšky 560 kilometrů a viditelná bude každých devadesát minut. V oblasti nad Evropou bude viditelná asi čtyřikrát během jediné noci. Bude to první satelit, jehož jediným účelem bude umělecký zážitek.

Nafukovací socha bude dokonale odrážet sluneční paprsky asi tři týdny, pak by měla samovolně klesnout do atmosféry a shořet.

„Bude vypadat jako jedna z hvězd Velkého vozu, ale bude se pomalu pohybovat po obloze. Bude to objekt synchronně se pohybující proti slunečním paprskům a pomalu spadne k Zemi, takže nakonec shoří bezpečně v atmosféře. Je to extrémně logisticky náročný projekt, není to rozhodně něco, co dokáže sám umělec vyrobit ve svém studiu. Vesmír je opravdu obrovský a je velmi málo pravděpodobné, že by se tento objekt mohl s něčím srazit. Jedinou obavou je, aby se nesrazil s jinými satelity. Ale pracovali jsme velmi dlouho s poskytovatelem vypuštění satelitu, abychom vyřešili jakékoli riziko srážky,“ uvedl Paglan v rozhovoru pro New York Times.

Na oběžnou dráhu Země bude objekt vynášen v poměrně malé kostce, teprve v cílové výšce se nafoukne do konečného tvaru. SpaceX Elona Muska odstartuje na Vandenbergově základně v Kalifornii. Pohyb satelitu bude možné sledovat také online, takže lidé na Zemi budou lépe schopni jej lokalizovat.

Projekt Orbital Reflector pomohlo financovat Nevadské muzeum umění, v němž vystavují jeho prototyp.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související