Elektronické cigarety 50krát urychlují smrt plicních buněk

Velikost textu: AAA

15. 8. 2018

Některé obchody s elektronickými cigaretami podporují své výrobky sloganem: „Přejděte na elektronické cigarety, zachraňte si plíce.“ Jenže podle vědců z Birminghamu je to propagace nepravdivá. Užívání elektronických cigaret totiž poškozuje plíce a imunitu. A pravidelné inhalování těchto cigaret vede k poškození plic, rozvoji chronické obstrukční plicní choroby a dalším závažným potížím.

Inhalace aerosolu z elektronické cigarety urychluje smrt plicních buněk padesátkrát. Navíc poškozuje imunitní buňky v plicích, které nejsou schopny likvidovat škodlivé bakterie. Poškození plic uživatelů elektronických cigaret je podobné jako u kuřáků klasických cigaret a může vést k rozvoji chronické obstrukční plicní choroby – bronchitidě, astmatu a emfyzému.

„Pokud inhalujete elektronickou cigaretu dvacet až třicet let a můžete onemocnět chronickou obstrukční plicní chorobou, pak je to něco, co musí každý vědět. Velký počet společností vyrábějících elektronické cigarety je skupován tabákovými firmami, přičemž se elektronické cigarety propagují jako bezpečné. Nemyslíme si, že jsou elektronické cigarety nebezpečnější než ty klasické, ale myslíme si, že rozhodně nejsou tak bezpečné, jak se o nich hovoří,“ tvrdí profesor David Thickett z University of Birmingham.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související