Antidepresiva v povrchových vodách narušují rozmnožování divokých zvířat

Velikost textu: AAA

16. 8. 2018

Lidé v extrémní míře nadužívají antidepresiva a anxiolytika – léky na deprese a úzkosti – takže jejich koncentrace v povrchových vodách je tak vysoká, že působí na divoce žijící organismy. A vědci ze Spojeného království tvrdí, že ptáci, kteří pijí vodu s Prozakem, přestanou cítit přitažlivost v době rozmnožování a jsou neúspěšní při hnízdění.

Vědci z Anglie zkoumali účinek fluoxetinu (lék Prozac) na chování špačků. A stejně jako antidepresiva tlumí libido u člověka, ovlivňují negativně také libido u ptáků. Samice špačků po vypití vody s tímto lékem – v koncentraci běžně se vyskytující v řekách – byly méně atraktivní pro samce. Tím se výrazně snižovala šance těchto samic na páření a hnízdění.

„Zatím jsme to prokázali jen při laboratorních experimentech, ale v pokračování našeho výzkumu se pokusíme zjistit, zda antidepresiva obsažená v říční vodě ovlivňují chování divoce žijících ptáků, pokud tuto vodu pijí. Vědci ze Švédska už něco podobného prokázali u ryb,“ uvedli autoři z University of Portsmouth.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související