Sloni mají mnohem vzácněji rakovinu. Díky zombie genům!

Velikost textu: AAA

16. 8. 2018

Sloni se dožívají zhruba stejného věku jako lidé. Jejich tělo je ale mnohonásobně větší, tvoří ho až stokrát více buněk. A podle teorie pravděpodobnosti by tak jejich tělo mělo být mnohem náchylnější ke vzniku rakoviny. Opak je ovšem pravdou. Sloni onemocní rakovinou třikrát vzácněji než lidé.

I mezi lidmi je rozdíl v riziku rakoviny. Čím vyšší a mohutnější člověk je, čím více buněk jeho tělo tvoří, tím vyšší má riziko. Sloni jsou však chráněni speciálními geny. I když mají mnohem více buněk než lidé, rakovinou onemocní jen asi pět jedinců ze sta. U lidí je to sedmnáct jedinců ze sta.

Američtí genetikové odhalili mechanismy, které slony před rakovinou chrání. Jednak je to gen p53, který mají i lidé a jiní savci. Této gen zajistí zničení každé buňky, když se v ní objeví vadná DNA. Jenže lidé mají jen jednu kopii, zatímco sloni hned dvacet. A k tomu mají navíc tzv. pseudogen, jakýsi zombie mezi geny, který se probudí jen ve chvíli, kdy je poškozena DNA buňky. Tento gen LIF6 pak zahájí likvidaci mitochondrie (energetické továrny buněk) a tím buňku zabije.

Zatímco u člověka pseudogen LIF6 není aktivní nikdy, u slonů se aktivuje při poškození DNA buňky. To vysvětluje, proč sloni vzácněji onemocní rakovinou.

„Ačkoli je to zombie gen, přichází znova k životu, když se DNA v buňce poškodí, pak tu buňku rychle zabije. To má výhodu, protože reaguje jen na genetické chyby. Zbavit se takové buňky znamená zabránit rozvoji nádoru,“ tvrdí profesor Vincent Lynch z University of Chicago.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související