Šamanský nápoj navozuje v mozku stav podobný klinické smrti

Velikost textu: AAA

17. 8. 2018

Jeden z nejsilnějších halucinogenů dimethyltryptamin (DMT) se vyskytuje v nápoji amazonských šamanů zvaných ayahuasca. Připravuje se z jedné liány a několika dalších rostlin a navozuje extrémně silné mimotělní zážitky. Paradoxně tělo si malé množství DMT tvoří samo, takže tato droga není pro mozek úplně cizí. Ale vyšší dávky v něm navozují stav, který se podobná klinické smrti. Mozek si tedy myslí, že umírá. To vysvětluje mimotělní zážitky popisované osobami, které prodělaly klinickou smrt.

Ačkoli je DMT v mnoha zemích zakázána, v přírodní formě je často k sehnání a používána při šamanských rituálech. Využívají ji také lidé toužící po silných psychedelických zážitcích, kteří holdují také podobně působícím LSD a psilocybinu (lysohlávkám).

Po užití DMT se dostavují velmi silné zážitky opuštění vlastního těla, návštěvy jiných světů a komunikací s bytostmi jiných dimenzí, někdy také silný vnitřní mír. Jenže nezřídka dochází také ke štěpení ega a vážným psychickým problémům.

Neurologové z Londýnské univerzity zjistili, že DMT v mozku vyvolává stav, který se podobá klinické smrti.

„Náš výzkum dokazuje pozoruhodnou podobnost mezi zážitky lidí po požití DMT a zážitky lidí, kteří se přiblížili smrti,“ tvrdí doktor Chris Timmermann z Londýnské univerzity.

„DMT je významný nástroj, který nám může pomoci studovat a lépe chápat psychologii a biologii umírání,“ věří profesor David Nutt z Londýnské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související