Pesticidy, které zabíjejí včely, jsou pro ně návykové jako cigarety pro člověka

Velikost textu: AAA

31. 8. 2018

Včely se stávají závislými na pesticidech neonikotinoidech, které jsou zodpovědné za jejich vymírání. Podle britských vědců totiž testy se čmeláky prokázaly, že čím více dělnice pesticidů do svého těla dostanou, tím více jich chtějí. Po ochutnání neonikotinoidů tedy začnou přednostně plodiny postříkané danými pesticidy vyhledávat asi tak, jako člověk začne prahnout po cigaretách, když ochutná tabák.

Včely a čmeláci tedy nejenže si užívají konzumaci pylu a nektaru s pesticidy, ale začnou po jeho příjmu vykazovat adiktivní chování. Jinými slovy chovají se jako závislí po požití drogy. Bohužel v jejich těle pak tyto pesticidy narušují mnohé funkce vedoucí k oslabení až vyhynutí včelstev.

„Když mají možnost volby, tak se dosud nezkušené dělnice včel květům ošetřeným neonikotinoidy vyhnou. Nicméně když ochutnají květ ošetřený pesticidem, začnou ho přednostně vyhledávat a chovají se jako závislé,“ tvrdí doktor Richard Gill z Londýnské univerzity.

Neonikotinoidy aktivují v hmyzu podobné receptory jako nikotin v mozku člověka. Není tedy divu, že je tento pesticid podobně návykový jako nikotin. Mladý člověk nemající zkušenost s cigaretami také nemá chuť na kouření. Když ale tabák ochutná, v jeho mozku se začne posilovat chuť na nikotin a on se stane závislým.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související