Teplá voda v Kanadské pánvi může úplně roztavit arktické ledovce

Velikost textu: AAA

31. 8. 2018

Arktické ledovce ohrožuje obrovská masa teplejší vody lapená v Kanadské pánvi. Tam ji donesly proudy z jihu. Teplejší voda přitom stoupá k hladině, kterou kryjí ledovce. Jenže protože je teplá, tyto ledovce taví odspodu. Podle vědců z Yaleovy univerzity hrozí, že kvůli masám teplejší vody roztají ledovce ve většině Arktidy.

Sledováním oblasti v posledních třiceti letech vychází najevo, že za toto období se množství teplé vody se zdvojnásobilo. Celý začarovaný kruh přitom začíná v Čukotském moři, kde už ledovce během letních měsíců chybějí. Voda se tam na slunci rychle ohřívá a proudy ji odnášejí do Kanadské pánve. Tam pak taví odspodu ledovcový příkrov.

„To znamená, že účinky ztráty ledovců nejsou omezeny jen na oblasti moří bez trvalého ledovcového příkrovu, ale také to vede ke zvýšené kumulaci tepla ve vnitřních oblastech Arktického oceánu, což může mít klimatický účinek daleko za hranicemi letní sezóny. V současné době je teplo lapeno pod vrchní vrstvou vody. Pokud se smísí s povrchovou vodou, má dost energie na to, aby na většinu roku roztopilo ledovce kryjící celou oblast,“ tvrdí profesorka Mary-Louise Timmermansová z Yaleovy univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související