Samice opic nevěří samcům. Pramení odtud i nevěřícnost žen vůči mužům?

Velikost textu: AAA

5. 9. 2018

Podezřívavost žen vůči mužům může být mnohem starší než lidstvo samo. Vyplývá to z výzkumu skotských neuropsychologů. Podle jejich zjištění totiž samice kočkodanů nevěří samcům ani tehdy, když tito samci mají v podstatě pravdu. Samice raději vždy spoléhají na příslušnice svého pohlaví.

Vědci ze St. Andrew’s University při pokusech s kočkodany zjistili, že samice odmítají napodobovat samce i tehdy, když tito samci odhalí nový způsob, jak se dostat k potravě. Samice vždy raději kopírují jiné samice.

Naopak samci kočkodana velmi ochotně okoukávají a učí se novému chování od jakéhokoli pohlaví, tedy i od samic. Vždy jde o to, zda je ten, od koho se učí, ve svém snažení úspěšný.

Důležité pro chápání tohoto chování je to, že samice kočkodanů žijí většinu života pospolu v úzkých sociálních skupinách, zatímco samci migrují mezi skupinami a nedrží se jediné.

„Vysvětlením pro tento rozdíl v chování obou pohlaví může být to, že pro samice je důležité udržet si úzké pouto s jinými samicemi, s nimiž stráví celý svůj život ve stejné skupině. Můžou méně inklinovat ke kopírování samců, kteří mají méně znalostí o místních podmínkách,“ míní profesor Andrew Whiten ze St. Andrew’s University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související