Umělá inteligence představuje větší hrozbu než globální oteplování či terorismus

Velikost textu: AAA

7. 9. 2018

Nekontrolovaný a překotný vývoj umělé inteligence je podle prezidenta Britské vědecké asociace mnohem větší hrozbou než globální změna klimatu či světový terorismus. Podle něj by měly světové vlády okamžitě začít vývoj a aplikaci umělé inteligence regulovat. Než bude pozdě.

„Ještě možná před pár lety, kdyby se mě někdo zeptal, jaké téma je nejnaléhavější a nejdůležitější ke konverzaci o naší budoucnosti, možná bych řekl klimatická změna nebo jiné z dalších velkých výzev lidstva jako terorismus, odolnost bakterií vůči antibiotikům, velké pandemie či světová chudoba. Ale dnes jsem si jistý, že nejdůležitější debatou, kterou bychom měli vést s ohledem na naši budoucnost, je umělá inteligence. Ovládne vše, co se bude dít s těmito ostatními tématy, v dobrém či zlém. Když se ruští kybernetičtí hackeři dokázali vmísit do amerických voleb v roce 2016, co pak zastaví kybernetické teroristy od nabourání se do energetických sítí, dopravních systémů, bankovních či vojenských instalací řízených umělou inteligencí. Naše vláda je zodpovědná za ochranu společnosti před těmito hrozbami a riziky,“ uvedl profesor Jim Al-Khalili z University of Surrey na konferenci v Londýně.

Nekontrolovaný rozvoj umělé inteligence také povede k tomu, že většinu pracovních míst převezmou počítače a roboti.

„Roboti a autonomní systémy podle očekávání způsobí ztráty zaměstnání, nejprve to ovlivní méně kvalifikované zaměstnance,“ varuje profesor Al-Khalili.
 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související