Víra v Boha je prevencí deprese u osamělých lidí

Velikost textu: AAA

7. 9. 2018

Věř, a víra tě vyléčí. Citát odkazující na Bibli má praktické využití v životě. Jenže je málo použitelné u ateistů. Ti tak musejí bojovat s osaměním a depresí mnohem usilovněji než věřící. Podle psychologů z Michiganu ale víra v Boha může výrazně pomoci lidem žijícím s pocitem osamění. Je prevencí deprese proto, že jim blízké nahrazuje právě Bůh. Ateisté logicky z něčeho takového těžit nemůžou a častěji upadají do těžkých psychických stavů.

Nicméně ani nejsilnější víra nenahradí kvalitní vztah mezi lidmi. Tvrdí to doktor Todd Chan z University of Michigan, který sledoval dvacet tisíc osob žijících v pocitu osamění.

„Pro sociálně odpoutané jedince může Bůh sloužit jako náhrada vztahu s lidmi, takže může kompenzovat některé funkce, které by normálně poskytl člověku vztah s jinými lidmi,“ tvrdí doktor Chan.

„Na základě našeho výzkumu můžeme říct, že ze dvou lidí, kteří se cítí stejně osaměle, ten, jenž se cítí spojen s Bohem, má lepší smysl života a psychické nastavení,“ dodává psycholog Nicholas Michalak z University of Michigan.

„Nicméně ani náš výzkum se nesnaží naznačit, že by lidé měli nebo mohli spoléhat na Boha místo na normální mezilidské vztahy. Kvalitu mezilidských vztahů nemůže nahradit, spojení dvou lidí je primární a hlavní smysl lidského života,“ tvrdí profesor Oscar Ybarra z University of Michigan.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související