Nový test odhalí, zda jste spíš sova, nebo skřivan

Velikost textu: AAA

12. 9. 2018

Pochody v těle člověka – jako v těle jiných živočichů – jsou řízeny střídáním světlé a temné části dne. Určité fyziologické procesy se tak cyklicky opakují a každý den v určitou hodinu jsou některé orgány aktivnější a jiné naopak v klidovém stavu. Přesnost těchto cyklů je důležitá pro zdravý a dlouhý život. Naopak jejich narušení souvisí s rozvojem diabetu, obezity, rakoviny, chorob srdce a demence. Vědci z Illinois teď vyvinuli nový krevní test, podle něhož lékaři můžou určit, v jakém fyziologickém čase se každý člověk nachází. Podle toho, jestli je spíš skřivan, sova nebo něco mezi.

Lidé se totiž ve fyziologickém čase mezi sebou liší. A fyziologický čas jedince nemusí odpovídat času společenskému, takže taková sova velmi trpí, když musí stávat brzy ráno, protože její tělo má půlnoc, zatímco skřivan je vyčerpaný, když musí ponocovat. Oba extrémy narušují biologické rytmy v těle, což může vést až k rozvoji závažných onemocnění.

Určit u každého člověka jeho denní rytmus fyziologických hodin a přesný čas těchto hodin nebylo snadné. Vyžadovalo to opakované odebírání krve a její diagnostiku. Vědci z Illinois ale vyvinuli nový systém vyšetření krve, kterému stačí jediný odběr a výsledek je hotov do hodiny a půl.

Krevní test nazvali TimeSignature a nabízejí ho odborníkům po celém světě. Může totiž pomoci s lepším dávkováním kritických léků. U řady medikamentů je totiž stěžejní, aby byly podávány v přesný fyziologický čas, kdy určité orgány pracují na maximum a jiné naopak spí. Lze tak výrazně zvýšit účinnost léků.

„Řada skupin vědců se snažila získat z krevního testu vnitřní hodiny cirkadiánních rytmů, ale nikdo nebyl tak přesný a neměl tak snadnou metodu, jako máme my. Je mnohem přesnější a sofistikovanější než pouhá klasifikace na skřivany a sovy,“ tvrdí doktorka Rosemary Braunová z Northwestern University v Illinois.

„Je to opravdu nezbytná pomůcka pro personalizaci medicíny, mnoho léků má totiž optimální účinnost při podávání v určitém fyziologickém čase,“ dodává spoluautorka profesorka Phyllis Zeeová.

Její tým také prokázal, že nesoulad mezi hodinami společenskými a vnitřními u jedince vede k rozvoji vážných onemocnění. Tedy člověk, který musí vstávat, když jeho tělo ještě spí, nebo naopak ponocuje, když už by měl spát (kupříkladu při práci na směny), může kvůli tomu onemocnět rakovinou, chorobami srdce a cév, diabetem, demencí apod.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související