Střevní i choroboplodné bakterie umějí produkovat elektrickou energii

Velikost textu: AAA

14. 9. 2018

Kalifornští vědci zjistili, že elektrickou energii jsou schopny produkovat téměř všechny bakterie. Dosud se vědci domnívali, že to umějí jen druhy žijící v extrémních podmínkách vysokých teplot, kyselého pH bez přístupu vzduchu. Ale podle autorů z Berkeley jsou za určitých podmínek schopny produkovat elektřinu také bakterie střev či listerie nebo klostridie způsobující závažná onemocnění.

Objevy by mohly vést k vývoji nových elektrických monočlánků i produkci domácích zdrojů energie. Ale také k vývoji léčiv proti bakteriálním onemocněním.

„Fakt, že tolik druhů bakterií, které jsou v interakci s člověkem, buď patogenní nebo probiotické nebo střevní či fermentující lidské produkty, dokážou vyrábět elektřinu, což bylo dosud neobjeveno, je fascinující. To by nám mohlo říct mnohé o tom, jak nás tyto bakterie infikují nebo nám pomáhají udržovat střeva zdravá,“ míní profesor Dan Portnoy z University of California v Berkeley.

Jeho tým prokázal, že určité typy bakterií produkují elektrické výboje v případě, že jsou vystaveny nedostatku kyslíku. Pak se zbavují nadbytečných elektronů, které vznikají při metabolismu, vylučováním vně buňky. A tím vytvářejí na svém povrchu elektrický proud.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související