Život na Marsu je pro lidi nemožný, stěhování je z biologického hlediska nesmysl

Velikost textu: AAA

3. 10. 2018

Snílkové a vizionáři typu Elona Muska by před pošetilými prohlášeními, že budou kolonizovat Mars, měli trochu soudně přemýšlet. Jejich tvrzení se totiž neopírají o realistické možnosti ale o pouhé infantilní představy. I kdyby měli technologie potřebné ke kolonizaci čtvrté planety Sluneční soustavy, lidé tam nepřežijí. Krom toho, že jim kosmické záření odrovná mozek, po pár měsících zcela zničí něco neméně důležitého – trávicí soustavu, jíž se dnes přezdívá druhý mozek. To jsou závěry experimentálních výzkumů předních vědců z NASA.

Ti prokázali, že míra kosmického záření, které by lidé při cestě na Mars čelili, by vážně poškodila to, na čem stojí zdraví a kondice člověka – trávicí soustavu. Ta řídí nejen metabolické procesy, ale do značné míry také psychiku a stojí na ní imunitní systém. Krom toho, že by záření zničilo mikroflóru a poškodilo buňky sliznice, takže by lidé trpěli celým spektrem vážných onemocnění, záření by také vyvolávalo nádory v žaludku a střevech.

„Těžké ionty železa nebo křemíku poškozují tkáně, protože mají mnohem větší hmotnost ve srovnání s fotony nulové hmotnosti rentgenového či gama záření, která pronikají na povrch Země… Se současnou ochranou je těžké astronauty ochránit před negativním vlivem záření těžkých iontů… Ačkoli krátké cesty jako na Měsíc je nemusí vystavit tak vážným poškozením, dlouhá cesta na Mars a pobyt tam vyvolají velmi závažná poškození,“ tvrdí Kamal Datta z Georgetown University.

Vědci z USA a Ruska loni zjistili, že mozek ve vesmíru několikanásobně rychleji stárne. Navíc je téměř jisté, že by se lidé na Marsu nemohli rozmnožovat, protože odlišná gravitace a záření poškozují pohlavní buňky a především vývoj plodu v děloze.

Cesta na Mars a život tam jsou neslučitelné se životem. Elon Musk na čtvrté planetě žít nemůže. Pokud tam krátce po přistání nechce zemřít v neúspěšném pokusu o kolonizaci planety. Jenže on teď řeší úplně jiné problémy, finanční skandály a fakt, že přijde o křeslo šéfa Tesly.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související