Marihuana poškozuje mozek dospívajících víc než alkohol

Velikost textu: AAA

5. 10. 2018

Řada lidí se domnívá, že marihuana je pro zdraví méně škodlivá než alkohol. Tento názor převládá také u dospívajících, kteří jsou mnohdy hrdí na to, že se netknou alkoholu, zato pravidelně kouří konopí. Jenže podle kanadských vědců THC poškozuje mozek dospívajících mnohem více než etanol.

THC zpomaluje vývoj mozku a poškozuje centra v době zrání tak, že mají teenageři pravidelně kouřící marihuanu trvalé následky. A tyto účinky jsou výraznější než v případě, že dospívající konzumuje alkohol. To, že má etanol negativní vliv na vývoj zrajícího mozku, se však ví už téměř století.

„Vzkaz mladým lidem, kteří si přejí uspět ve škole a později v životě, je jasný. Měli by oddálit začátek užívání marihuany co nejvíce to půjde. Šestnáctiletí, kteří pravidelně užívají marihuanu, jsou vývojově tři roky za svými vrstevníky s ohledem na schopnost soustředit se a nenechat se rozptylovat při učení,“ tvrdí doktorka Patricia Conrodová z Montrealské univerzity.

THC výrazně poškozuje také centra kognitivních funkcí, a zvláště centrum zaměřenosti a pozornosti. Takže studenti užívající drogu mají mnohem horší výsledky než jejich vrstevníci, kteří nekonzumují žádné drogy a alkohol.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související